Zagęszczarka do gruntu – jaką wybrać?

Zagęszczarka do gruntu – jaką wybrać?

Do tej pory dość rzadko pojawiały się w gospodarstwach domowych, sprawdzały się raczej jako urządzenie wykorzystywane przy drobnych pracach ulicznych jak kładzenie kostki brukowej. Dziś zaczynamy jednak doceniać zagęszczarki. Tylko... jaką wybrać w czasie zakupów?

Zagęszczarka do gruntu w domu – po co?

Najpierw zastanówmy się, czy w ogóle potrzebujemy takiej maszyny. Być może prace, które wyznaczyliśmy, da się pominąć? Zagęszczarki są powszechnie stosowane przy drobnych pracach budowlanych – w gospodarstwach domowych, gdzie modne jest teraz budownictwo ekologiczne, zagęszczarki wykorzystywane są przy kładzeniu i maskowaniu przewodów czy kładzeniu eko-kostki brukowej. Nie należą one do najtańszych, czasem bardziej opłaca się pożyczyć zagęszczarkę do drobnej czynności niż kupować nową na własność. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wypożyczenia lub nie wiemy, na co zwrócić uwagę w czasie wypożyczenia, wystarczy, że poznamy rodzaje i dobierzemy najlepszy z nich.

Gdy naszym celem jest budownictwo ekologiczne i potrzebujemy zagęszczarki, by zamaskować przewody (ponieważ mamy inteligentny system oświetleniowy nie tylko wewnątrz, np. listwy oświetleniowe działające na aplikację, ale również na zewnątrz – czujki ruchu i alarmy na gankach i podjazdach), wystarczy, że wybierzemy małą zagęszczarkę prowadzoną ręcznie. Są stosunkowo lekkie, tanie i poręczne. Jeżeli jednak do położenia mamy spory odcinek kostki, zastanówmy się nad zagęszczarkami samoprzesuwnymi, którymi kierują drgania. Takie maszyny są cięższe i droższe.

Zagęszczarka – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na masę. To podstawowy parametr, którym oznacza się zagęszczarki. Im maszyna większa i cięższa, tym grubszą warstwę podłoża jest w stanie jednorazowo zagęścić i utwardzić. Trzeba mieć jednak na uwadze, że im większa masa, tym mniejsza manewrowość.

Zagęszczarka do gruntu powinna mieć również dopasowaną do wykonywanej pracy płytę roboczą. Im większa – tym zagęszczarka pracuje wydajniej, na to samo ma wpływ częstotliwość drgań. Zagęszczarka o większej częstotliwości drgań pracuje krócej, a my spędzamy przy niej mniej czasu. Do niektórych prac, bardziej profesjonalnych, ważnym parametrem jest także głębokość ubijania, wyrażana w centymetrach.

W przypadku prac nieprofesjonalnych, warto wziąć pod uwagę także tak zwane „skoczki”. To ubijarki bardzo lekkie i mobilne, sprawdzają się do zadań typowo domowych ze względu na niewielką masę, lecz, niestety, dość niską wydajność.