Zabiegi pielęgnacyjne dla... dachu!
Tego roku wiosna powitała nas dość szybko, dlatego pewnie większość z nas wstępne porządki gospodarcze ma już za sobą. Czy na pewno pamiętaliśmy jednak o wszystkim? Bielenie drzewek, sprzątanie garażu i innych pomieszczeń gospodarczych… A co z dachem?
Czyszczenie dachu jest ważne
W okresie wiosennym sklepy z artykułami technicznymi i wykończeniowymi – na przykład sklep elektryczny, sklep z chemią czyszczącą, sklep z glazurą i farbami – przeżywają prawdziwe oblężenie. Zdarza się jednak, że – choć wydaje nam się, iż wyczyściliśmy i naprawiliśmy już wszystko na ten sezon – bardzo często zapominamy o dachu. Jego zaniedbanie może nieść za sobą przykre konsekwencje, dlatego nie warto ryzykować. Należy ocenić stan powierzchni i nie tylko odnowić ją, ale i zakonserwować.
Jeżeli nigdy nie czyściłeś dachu, na pewno znajdziesz na nim sporo zieleni. Dlaczego? Ponieważ glony i mchy lubią podłoża porowate, takie jak dachówkę naturalną albo blachę z matową powłoką, jak również płyty cementowo-włóknowe i stalową blachę płaską. Większy nalot usuniesz specjalnymi środkami chemicznymi, mniejszy – spłuczesz pod ciśnieniem, razem z brudem. Możesz również wynająć firmę specjalizującą się w czyszczeniu dachów (polecamy mycie dachów Sopot). Jest to o tyle ważne, że czysty dach łatwiej pomalować i zakonserwować, by dłużej nam służył.
Regularna konserwacja dachu
Jak można się łatwo domyślić, naprawa dachu, wymiana pękniętych dachówek, w które wrosły mech i glony oraz które zostały częściowo wyżarte przez kwasy zawarte w, na przykład, ptasich odchodach jest znacznie droższa niż czyszczenie i konserwacja. Warto również malować dach – możesz to zrobić samodzielnie lub wyszukując odpowiedzialną za to firmę (na przykład: malowanie dachów Kraków). Przed malowaniem dach należy nie tylko wyczyścić, ale i odtłuścić, a także dobrać odpowiednią farbę (farby gruntujące, nawierzchniowe) i policzyć, ile będziemy jej potrzebować. Czasem taniej jest zamówić taką usługę niż samodzielnie próbować, tym bardziej że prace na wysokościach nie należą do najbezpieczniejszych.
Wraz renowacją dachu w parze powinno iść sprawdzenie pełnego orynnowania. Nie tylko połacie są stale narażone na działanie kwaśnego deszczu, osadów z komina czy soków z drzew i ptasich odchodów; sprawdzajmy, czy w rynnach ptaki nie tworzą nam gniazd. Jest to szczególnie często spotykane wiosną w gospodarstwach domowych wiejskich. Poświęćmy więc nas czas, nie tylko mając na uwadze bezpieczeństwo nasze, ale i zwierząt.