TRYMER CZY GILOTYNA? PODSTAWY SCRAPBOOKINGU
Scrapbooking wymaga narzędzi. Nawet jeżeli uzbroimy się w najładniejszy papier, to, posiadając same nożyczki, zdziałamy tak naprawdę niewiele. Ewentualnie po czasie spostrzeżemy, że pracujemy nieekonomicznie, marnując papier i swoją energię. Jednak czy potrzebna nam będzie gilotyna? A może wystarczy profesjonalny trymer?
GILOTYNA DO PAPIERU – DLA KOGO?
Przede wszystkim zastanówmy się, jaką formę ma mieć nasza praca. Gilotyna sprawi, że cięcie dużej ilości papieru pójdzie nam szybciej. Tym bardziej gdy do pocięcia mamy naprawdę sporą ilość baz i większych arkuszy. Mniejsze wzory wytniemy, inwestując w wykrojniki do wycinania, jednak jeśli potrzebujemy równych kartek o sporym wymiarze, to gilotyna jest w stanie obcięcia naraz aż do pięćdziesięciu kartek! Gilotyna sprawdzi się, gdy będziemy potrzebować na przykład papieru ozdobnego na większe pudełka. Papier nie będzie się w niej przesuwał, ponieważ nacisk jest za każdym cięciem równomierny.
TRYMER CZY GILOTYNA?
W odróżnieniu od gilotyny, trymer jednorazowo tnie znacznie mniej kartek – maksymalnie piętnaście stron. Przydaje się jednak, gdy nie zamierzamy ciąć jedynie papieru, a także folie, kalkę, filmy, fotografie czy nawet… karton. Wykrojniki do papieru dobrze współgrają z trymerem, ponieważ układając papier na jego powierzchni, możemy już w tym samym momencie przyłożyć także wykrojniki do wycinania i zaplanować wzory, przyspieszy to naszą pracę i sprawi, że będzie bardziej skrupulatna, a więc zmarnujemy mniej materiału. Trymer ma także możliwość dłuższego cięcia, a więc i obsługę większych arkuszy, ponieważ jego rozmiary mogą być większe. Długość cięcia potrafi wynosić nawet do 1300 mm!
WYKROJNIKI DO PAPIERU A MASZYNA DO WYCINANIA
Istnieją także specjalistyczne maszyny tnąco-wytłaczające, choć ich koszt jest znacznie większy – waha się w granicach 400 – 500 zł. Maszyny są jednak łatwe w obsłudze i pozwalają wykorzystywać wykrojniki do papieru. Dzięki nim wykonasz ozdoby z papieru, tektury, filcu, tkaniny, pianki, folii, a nawet cienkiej blaszki lub… korka.
Wykrojniki do wycinania są wielokrotnego użytku, ponieważ można je ostrzyć. Na platformie maszynki układa się materiał, a na nim – wykrojnik do papieru umieszczony ostrzem do dołu. Przykrywamy go kolejną płytą i kręcimy rączką maszynki. Dzięki temu równomierne ciśnienie dociska matrycę, a wzór z wykrojnika wycina się na papierze. Oczywiście, wykrojniki do papieru mogą także być wykorzystywane ręcznie, jednak jest to dość męczące i mniej precyzyjne.
REGULARNE WYKORZYSTYWANIE SPRZĘTU
Kiedy podejmujesz decyzję związaną z wyborem tnącego sprzętu, pomyśl, czy sprzęt ten będziesz wykorzystywać regularnie oraz do jakich prac. Być może nie ma sensu inwestować w maszynę tnąco-wytłaczającą, a w same wykrojniki, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze scrapbookingiem? Przy wyborze gilotyny zwróć uwagę na jej możliwości i dodatki, na przykład laserowy wskaźnik. Pomyśl, czy cena jest adekwatna do jakości sprzętu i tego, co nam oferuje.