Szczecin – miasto możliwości czy niespełnionych marzeń ? Czy opłaca się wynająć biuro w Szczecinie?
Nie, Szczecin nie leży nad morzem. To mit, w który wciąż wierzy wielu Polaków – i ta wiara dobrze pokazuje, że Szczecin wciąż czeka na swoje własne pięć minut uwagi. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o tym mieście. Opowiemy o lokalnej gospodarce i tutejszych gałęziach przemysłu. Jaką firmę warto tu prowadzić? Sprawdźmy!
Szczecin – strategicznie położone miasto na uboczu
Szczecin to strategicznie położone miasto na uboczu – i jakkolwiek dziwnie nie brzmiałoby to zdanie, to nie sposób się z nim nie zgodzić. Szczecin leży z dala od innych dużych ośrodków miejskich, a jednocześnie przy granicy z Niemcami i nieopodal bałtyckiego brzegu. Z Bałtykiem Szczecin łączy się poprzez Zalew Szczeciński, który z kolei przecinają liczne szlaki żeglugowe. Miasto posiada własny port morski i jest pod tym względem dobrze rozwinięte. Do tutejszego portu mogą przybijać jednostki o zanurzeniu 9.15 m, co stawia miasto w połowie polskiej stawki (Elbląg 2 m, Gdańsk 15 m). Szczecin może więc przyjmować średnie jednostki morskie oraz duże jednostki rzeczne – kolejnym czynnikiem wpływającym na strategiczne położenie tego miasta jest dostęp do drugiej największej polskiej rzeki, czyli Odry. Istnieje wiele planów rozwoju transportu na tej rzece – ich realizacja z pewnością wpłynie korzystnie na sytuację gospodarczą Szczecina. A jak ta sytuacja wygląda obecnie?
Jakie gałęzie gospodarki najlepiej rozwijają się w Szczecinie?
Które gałęzie gospodarki rozwijają się najlepiej w tym mieście? Jest to między innymi produkcja jachtów luksusowych. Na terenach dawnych stoczni powstało wiele mniejszych zakładów produkujących i eksportujących jachty dla klientów z całego świata. Kolejny ważny sektor lokalnej gospodarki to przemysł energetyczny – konkretnie OZE. To właśnie w tej części polski elektrownie wiatrowe powstawały jako pierwsze i to właśnie tutaj znajdziemy siedziby najbardziej liczących się firm stawiających wiatraki na morzu i lądzie. A transport lądowy? Pomimo bliskości granicy, ta branża nie jest tutaj bardzo rozwinięta, pięta achillesową Szczecina jest położenie na uboczu względem innych polskich miast, dlatego miasto omijają międzynarodowe szlaki transportowe.
Czy warto wynająć biuro w Szczecinie?
Czy warto szukać tutaj biura do wynajęcia? Szczecin to miasto stwarzające szerokie perspektywy dla firm działających w branży energetycznej i spedycyjnej. Dobrze radzą sobie tutaj również agencje reklamowe, drukarnie i firmy zajmujące się marketingiem internetowym. Warto także wspomnieć, że jest to miasto o wiele mniej zatłoczone niż Gdańsk czy Warszawa, co odzwierciedlają również o wiele niższe ceny najmu powierzchni biurowych. Warto tu również otworzyć firmę oferująca usługi lub wytwarzającą produkty na niemiecki rynek. Zbudowanie odpowiedniej sieci spedycyjnej nie powinno stanowić dużego problemu – Szczecin od Berlina dzielą niespełna dwie godziny jazdy samochodem.