Styl glamour, czyli… jaki?
Szykownie nieneutralny, błyszczący w złocie czy srebrze, metalowo-drewniany, soczysty w tkaninach, a jednocześnie daleki od kiczu – wystrój glamour to kwintesencja starego Hollywoodu. Powściągliwy i ryzykowny, nowoczesny i klasyczny jednocześnie. Nic Ci to nie mówi? Nic dziwnego! Oto kilka obrazowych przykładów elementów wnętrz w stylu glam!
Sofa w stylu glamour i inne
Co charakteryzuje styl glamour? Podstawowym założeniem są meble z rzeźbiarskimi liniami, tapicerką oraz metalowymi akcentami i detalami. Ponadto dochodzą dodatki takie jak ozdobne poduszki i aksamitne nakrycia. Sofa w stylu glamour to sofa nowoczesna, jednak zawierająca w sobie kunszt tradycyjny, na przykład estetyczne drewniane podłokietniki i metalowe, chromowane stópki. Musi również być dopasowana kolorystycznie; barwami przewodnimi dla stylu glam są odcienie bieli, szarości, kremu, czerni i biżuterii, czyli złota i srebra, ale nie tylko.
Mile widziane są luksusowe tkaniny w kolorach takich jak szkarłat, purpura, granat czy kolor awokado. Do glamour nie pasują za to nowoczesne kolory rażące takie jak pomarańcz, słoneczna żółć czy seledyn ani kolory vintage i jesienne, czyli sepie, odcienie zbożowe i słomkowe żółcienie. Powracając do mebli, mogą być to również meble antyczne. Katowice to przykład miasta, w którym nietrudno o specjalistów zajmujących się postarzaniem mebli nowoczesnych, jednak ważne, by nie iść w stylizację retro i nie postarzać mebli metodą skandynawską, czyli na biało i przetarciami.
Ławy na wysoki połysk
Styl glamour to styl, o którym mówi się, że przyciąga światło. To dlatego jako uzupełnienie wyposażenia mile widziane są metale, lustra, kryształ, lakier i futra. Luksusowe tkaniny z długim włosiem i tradycyjne, geometryczne wzory z dużą ilością faktur świetnie sprawdzą się jako dywan pod stolik lub narzuta na głęboki fotel. Styl glamour to także styl poniekąd romantyczny, dlatego jego cechą charakterystyczną jest oświetlenie w postaci zdobionych kryształem żyrandoli, lamp stołowych i kinkietów. Nic więc dziwnego, że przykładem mebli, które dobrze odnajdą się w stylu glam to ławy na wysoki połysk i komody z przyciemnianymi szybami, w których odbiją się światła. Dobrze, gdy ściany i meble są neutralne, ale podkreślają je bogate, błyszczące akcenty takie jak metalowe ramy obrazów, kryształowa lampa, stalowe karnisze na ciężkie zasłony oraz metalowe wykończenia główek gwoździ w meblach.
Styl glamour kocha również kwiaty liściaste, szczególnie te uchodzące za cenne i wręcz legendarne, na przykład monstery czy begonie koralowe lub drzewka z owocami, na przykład pomarańczki lub cytryny. Dopełnią eleganckie pokoje i zadbają o świeży zapach i nastrój. Ten, który jest podstawą każdego wnętrza w stylu glamour.