PANELE MONO- CZY POLIKRYSTALICZNE? ROZWIEWAMY WĄTPLIWOŚCI

Czy wiesz, które z tych paneli lepiej sprawdzą się w Twoim gospodarstwie domowym? Aby rozstrzygnąć ten spór, najpierw trzeba dowiedzieć się, czym charakteryzują się obie technologie.

Obie z nich zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną pod postacią prądu stałego. Każdy panel fotowoltaiczny zbudowany jest z szeregowo połączonych ze sobą ogniw i to właśnie tym rozłożeniem ogniw różnią się od siebie ogniwa z krzemu monokrystalicznego i ogniwa polikrystaliczne.

Te pierwsze, jak wspomniano już wyżej, zbudowane są z ogniw utworzonych z monokryształu krzemu; rozpoznawalne są po charakterystycznym ciemnoniebieskim kolorze. Ogniwa monokrystaliczne posiadają zaokrąglone boki, osiągają większą sprawność oraz największy temperaturowy współczynnik mocy, przez co są kosztowniejsze w eksploatacji.

Natomiast ogniwa polikrystaliczne w panelach fotowoltaicznych składają się z ogniw wyprodukowanych z polikrystalicznego krzemu, są jasnoniebieskie, mają kształt prostokąta, niższy współczynnik mocy, dzięki czemu w przeliczeniu na waty są panelami tańszymi od monokrystalicznych.

KTÓRE WYBRAĆ?

Jeżeli bierzemy pod uwagę nasze położenie geograficzne i klimat, który nam towarzyszy, nieco lepiej od paneli monokrystalicznych sprawdzą się panele oparte na ogniwach polikrystalicznych. Dlaczego? Ponieważ te pierwsze ogniwa – z krzemu monokrystalicznego – znacznie lepiej pracują przy świetle skupionym, czyli przy bezchmurnym niebie.

Chmury działają jak filtr, czyli powodują, że przy rozproszonym świetle naświetlenie paneli jest równomierne, a nie skupia się tylko w jednym miejscu. To właśnie poziom zachmurzenia jest tym, co głównie bierze się pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, o jakich ogniwach zamontować panele fotowoltaiczne. Bez znaczenia jest ich przeznaczenie – czy prąd będzie odpowiadał za dostarczanie energii do sprzętów RTV i AGT, czy zadba, na przykład, tylko o oświetlenie naszego domu (listwy oświetleniowe i tym podobne).

Chociaż na to, jaki panel będzie najlepszy dla naszego gospodarstwa, wpływa bardzo dużo innych czynników, przemyślmy, czy w naszym położeniu wykorzystamy w całości większą moc paneli monokrystalicznych, czy raczej będą się one marnować przez rozproszone światło, które świetnie sprawdzi się na panelach polikrystalicznych. Pamiętajmy, że nie zawsze to moc ma największe znaczenie.