LISTWY PRZYPODŁOGOWE – DO CZEGO SŁUŻĄ I JAK JE WYBRAĆ?

LISTWY PRZYPODŁOGOWE – DO CZEGO SŁUŻĄ I JAK JE WYBRAĆ?

Kiedy myśli się o wystroju już gotowego lub dopiero projektowanego pomieszczenia, listwy wydają się dość mało znaczącym elementem jego aranżacji. Często ich rola jest marginalizowana, choć… niesłusznie.

DO CZEGO SŁUŻY LISTWA?

Trzeba mieć na uwadze, że listwa przypodłogowa przy wykończeniu mieszkania ma swoje zastosowanie, nie tylko spełniając rolę typowo estetyczną. Tak naprawdę najważniejszym zadaniem takiej listwy jest kamuflowanie wszystkich szczelin dylatacyjnych i niedociągnięć malarskich na linii: panele – ściana. Bez listwy każda nierówność wynikająca z nawet drobnego braku precyzyjnego cięcia paneli będzie łatwa w zauważeniu. Dzięki zastosowaniu listew przypodłogowych każde przejście podłogi w ścianę będzie harmonijne i gustowne.
Dodatkowo spore znaczenie ma też kolejna rola takich listew – ochrona ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikająca z najprostszego codziennego użytkowania pomieszczenia, na przykład odkurzania w nim podłogi odkurzaczem. Listwy przypodłogowe pozwalają zabezpieczyć wszystkie ściany przed trudnymi w naprawie obiciami i chronią je również przed brzydkimi zabrudzeniami, chociażby w przypadku mycia podłogi mokrym mopem.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ LISTWĘ?

Listwy przypodłogowe wykończeniowe do paneli podłogowych są niezbędne nie tylko dlatego, aby dopieścić wygląd mieszkania i dodać mu wnętrzarskiego designerskiego smaku. Jednak zanim wybierzemy się do sklepu dokonać konkretnego zakupu, warto zastanowić się, jakie listwy będą odpowiednie akurat do naszego wnętrza. Wybór jest naprawdę spory – zastanowić się trzeba nie tylko nad dopasowaniem listew pod względem kolorystycznym, ale także pod względem materiałów, z których wykończono ściany oraz podłogi, również pod względem materiałów, z których wykonano listwy. Pod uwagę warto wziąć także charakter wystroju. Jeżeli w pomieszczeniu dominuje brąz, bo właśnie takie mamy meble, jednak ścianę zdobią jasne płytki gipsowe, a podłogę – równie jasne kafle bądź panele, drewniane listwy dopasowane do mebli pomogą nam podkreślić kontrast i nadać wnętrzu charakter.  Z drugiej strony – jeśli podłogi i ściany są nieco ciemniejsze, nowoczesne jasne metalowe listwy oddadzą szlachetność parkietu. Jeżeli chodzi o materiały, z których wykonane są listwy, najczęściej wybiera się listwy wykonane z tworzywa pcv, które mają dobrą cenę, a także dość łatwo utrzymać ich czystość.

JAK ZAMONTOWAĆ LISTWĘ?

W przypadku kiedy naszą uwagę na półce sklepowej zwrócą już gotowe listwy, musimy pamiętać, by wraz z nimi zadbać o zakup wszystkich dopasowanych do nich wykończeń, czyli narożników, zaślepek i łączników, które powinny być dobrane idealnie, głównie ze względu na swoją szerokość.
Listwy przypodłogowe łatwo jest zamontować przy podłodze za pomocą kleju montażowego. W sklepach kleje do wyboru są różnego gatunku i o różnej cenie – gotowe kleje rozpuszczalnikowe oraz wodne, także silikony. Pamiętajmy, że kleje mają natychmiastową przyczepność, a to znacznie zmniejszają możliwość korekty, jeżeli listwę położy się krzywo. Inną wadą takich klejów jest przede wszystkim ich trwałość, więc kiedy znów zdecydujemy się na odświeżenie pomieszczenia lub jego remont, listwy będzie trzeba odrywać, ryzykując ich zniszczeniem, na przykład pęknięciem. Bardziej niż pewne jest również to, że wraz z listwą od ściany odejdzie także farba. Nie ma o tym mowy w przypadku montowania listew przypodłogowych za pomocą metody tradycyjnej, czyli z użyciem wkręcanych kołków lub specjalnych wkręcanych w ścianę metalowych klipsów montażowych, na których osadza się listwę.

NIE TYLKO DO PODŁOGI

Na rynku istnieje także do wyboru całkiem spora oferta listew sufitowych. Mogą one pełnić funkcję nie tylko wykończeniową, ale także dekoracyjną. To doskonały sposób, by wyróżnić pomieszczenie, dodać mu charakteru i klasy. Listwy białe oddzielające kontrastem ścianę od sufitu mogą sprawić, że wnętrze przypominać będzie architekturę typowo grecką. Listwy te jednak nie muszą zostać w takim kolorze – można malować je farbą. Poza tym specyfikacja listew sufitowych sprawia, że są one odporne na wilgoć, a więc idealnie nadają się jako wykończenie łazienki, chroniąc wnęki między ścianą a sufitem przed rozwojem grzybów, pleśni i bakterii. Listwy sufitowe zabezpieczone zostały nawet przed żółknięciem – a wszystko to dzięki syntetycznej folii pokrytej białą farbą akrylową – dlatego nadają się również do wykończenia kuchni. Natomiast w salonie niewątpliwym atutem takich listew jest to, że – jak w  listwach przypodłogowych – można w nich schować wszelkiego rodzaju kable, na przykład te od głośników czy, w przypadku przedpokoju, kable, chociażby te prowadzące do dzwonka, telefonu czy domofonu.
Warto pamiętać, że montaż listew sufitowych nie jest trudny i spokojnie poradzi z nim sobie jedna osoba. W przypadku takich listew stosuje się specjalny klej.