Jak dbać o dach, by posłużył na długo?

Jak dbać o dach, by posłużył na długo?

Nowy dom to również nowy dach – to on wraz z nowoczesną, idealną elewacją zwracać będzie uwagę nas, domowników, oraz sąsiadów i przechodniów. Czy da się zachować jego świeży wygląd na lata? Oczywiście, że tak!

Konserwacja ma znaczenie

Bez względu na to, z jakiego pokrycia wykonany mamy dach, na pewno w czasach swojej świeżości prezentował się on efektownie oraz okazale. Nowe dachy to przede wszystkim mocne, wyraziste kolory (połyskujące lub matowe), rzędy dachówek ułożone równo i prawidłowo działające orynnowanie. Nieważne, czy nasz dach pokrywają również niemieckie ogniwa fotowoltaiczne najlepszej jakości – pokrycie dachowe pod nimi nie jest niezniszczalne. Z czasem będzie traciło swój pierwotny wygląd, a co za tym idzie – urok.

I również bez względu na rodzaj pokrycia naszego dachu, naszym obowiązkiem (a nawet: nawykiem) powinna być dbałość o niego. Dlaczego? Ponieważ porzucenie konserwacji może być nie tylko nieestetyczne w swoich skutkach, ale i kosztowne ze względów bezpieczeństwa. Niekonserwowany dach to dach niezabezpieczony chociażby przed wilgocią. Do tego dachówki mogą się kruszyć, a blachodachówka – odkształcać. W przypadku gdy na tapecie mamy projekty domów z poddaszem, nieszczelny, niezabezpieczony dach odbijać się może na słabej ergonomii mieszkalnej. Na poddaszu, a następnie w innych częściach domu pojawić się może grzyb oraz uciekać będzie ciepło, więc wzrosną nasze rachunki za gaz i prąd.

Jak dbać o dach?

Metoda dbania o dach będzie zależna od tego, z czego ten dach został wykonany. Dla przykładu, jeśli nasz dach pokrywają dachówki ceramiczne, regularnie czyśćmy je i pokrywajmy odpowiednim środkiem impregnującym. To zabezpieczy je przed działaniem wilgoci, pleśni, uodporni je na porastanie mchem, a do tego pękanie. Ceramika jako materiał nietrwały jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne i krucha. Najlepiej raz do roku kontrolować stan dachu, a dokładniejsze czyszczenie i impregnację przeprowadzać raz na pięć lat.

W przypadku ceramiki czy dachówek cementowych, możemy poprosić o pomoc specjalnych usługodawców (czyszczenie dachów – Trójmiasto, Kraków czy Wrocław oraz w innych miastach Polski to coraz popularniejsza branża). Natomiast jeśli nasz dach lub dach garażu pokrywa blachodachówka, zadbać możemy o niego sami. Najlepsza i najbardziej bezpieczna będzie miękka szczotka, którą usuniemy zabrudzenia z pomocą chemicznych środków czyszczących, oraz woda pod ciśnieniem, dzięki której wszystko spłuczemy z dachu.

Pamiętajmy również o regularnych kontrolach naszego orynnowania oraz o czyszczeniu kominów, szczególnie po okresie grzewczym. Dzięki temu odpowiednio przygotujemy się do następnego sezonu. Powodzenia!