FOTOWOLTAIKA: JAKIE KABLE?

Nie każdy z nas myśli o tym, że poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznych są narażone na długotrwałe oddziaływanie trudnych warunków. Wiemy o tym, ale zafascynowani wizją oszczędzania, chcemy oszczędzać od samego początku. A jednak nie powinniśmy.

FOTOWOLTAIKA – DLACZEGO NIE POWINNIŚMY NA NIEJ OSZCZĘDZAĆ?

Elementy instalacji od pierwszego jej użycia narażone są na stałe działanie chociażby wilgoci, promieniowania UV i zmiennych temperatur. To dlatego, wybierając kable i złączki, musimy rozglądać się za produktami o jak najwyższych parametrach technicznych. Sam koszt instalacji paneli nie jest tani, nie jest również tanie utrzymanie nowoczesnego domu. Jeżeli wydaliśmy już całkiem sporo na jego wyposażenie, nowoczesne płytki z gipsu, panele 3D, inteligentny system oświetlenia i inne drogie udogodnienia i gadżety, być może nie chcemy inwestować aż tak dużo w samą instalację. Błąd! Bo co, jeśli kable służące do połączeń pomiędzy modułami fotowoltaicznymi zawiodą? Każde zwarcie może być potencjalnym zagrożeniem pożarowym, a pożar może narazić nas nie tylko na stratę spalonego panelu czy okablowania, ale i całego domu, wraz z panelami, płytkami gipsowymi i efektownym oświetleniem LED.

FOTOWOLTAIKA – JAKIE KABLE KUPOWAĆ?

Wprost: w trakcie wybierania odpowiednich kabli solarnych priorytetem powinny być dla nas jak najwyższe parametry produktów, których potrzebujemy. Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika wymaga najlepszych i najpewniejszych systemów połączeń, ponieważ kable, przez które przewodzona jest energia, narażone są na ciągłą ekspozycję na: promieniowanie UV, ozon, zmiany temperatur. Do tego dochodzi także oddziaływanie wody i wilgoci oraz niebezpieczeństwo związane z uszkodzeniami mechanicznymi.

Żyły kabli fotowoltaicznych powinny stworzone być z miedzi ocynowanej, a izolacja – z gumy. Odwiedzając sklepy i hurtownie (hurtownia kabli, hurtownia elementów instalacyjnych, elektrycznych; sklepy branżowe fotowoltaiczne), zwróćmy uwagę nie tylko na jakość materiałów, ale głównie na to, czy produkty te spełniają wszystkie normy i wytyczne unijne związane z montażem paneli. Sprawdzajmy certyfikaty niezależnych instytutów certyfikujących np. TÜV. To, co powinniśmy sprawdzić w trakcie zakupu, to także standard HD 605/A1 (norma dotycząca odporności kabla na promieniowanie UV oraz warunki pogodowe).

Dofinansowanie na inwestycje w panele sprawia, że instalacje powstają obecnie coraz częściej. Jest to niewątpliwy plus dla środowiska, jednak znak zapytania dla nas, jeżeli nie bardzo znamy się na fotowoltaice i nie znamy idących z nią w parze zagrożeń montażowych.