Czy powinniśmy ingerować w wystrój pokoju dziecka?
Szukasz pomysłów, jak poradzić sobie z aranżacją pokoju dziecięcego? Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ pokoju dziecięcego nie urządzamy tylko dla siebie. Ważne, by nasza pociecha mogła czuć się dobrze i komfortowo. Jak sobie z tym poradzić?
Łóżko przede wszystkim
Każdy rodzic chce, aby pokój dziecięcy był ładny – jasny, acz kolorowy, a jednocześnie bezpieczny. Nie musi być jednak dopasowany do pozostałej przestrzeni – postawmy na to, co podoba się dziecku, ponieważ te cztery ściany to jego małe królestwo. Jeżeli cały dom urządzamy w stylu skandynawskim, a dziecku podoba się ta aranżacja, nic nie stoi na przeszkodzie, by i w pokoju dziecięcym znalazło się łóżko w stylu skandynawskim. Jeżeli jednak nie jest to świadomy nastolatek, wątpliwe jest, że zdecyduje się na taki krok. Co wtedy?
Każdy pokój dziecięcy powinien wyposażony być w wysokiej jakości łóżko dziecięce o dopasowanych wymiarach, które zapewni naszej pociesze zdrowy i spokojny sen; sam styl łóżka odchodzi na dalszy plan, nie upierajmy się na łóżko kontynentalne pojedyncze, jeśli dziecko woli proste, drewniane. Pozwólmy dziecku wybrać wzór pościeli – czy będą to księżniczki, czy superbohaterowie? Nasz interes, by pościel była bawełniana – zdrowa, antyalergiczna, również wysokiej jakości.
Biurko i krzesło – ważne elementy
Gdy nasze dziecko jest w wieku szkolnym, musi w swoim pokoju mieć miejsce, przy którym będzie mogło spokojnie się uczyć. Tak jak ważne jest Twoje stanowisko w pracy biurowej, tak ważne jest dbanie o komfort Twojej pociechy w czasie nauki czy odrabiania zadań domowych. I nie tylko tym – przy biurku dziecko spędza także czas rekreacyjnie, w czasie kolorowania czy czytania.
Biurko musi być dopasowane do jego wzrostu, a krzesło może być obrotowe lub tradycyjne – krzesło szkolne. To drugie jednak może kojarzyć się ze szkołą i nie być aż tak wygodne; postawmy na komfort fizyczny i psychiczny. Na biurku powinna także znajdować się lampka, koniecznie w miejscu, które nie tworzyłoby cienia, który przeszkadzałby w pracy. Zwróćmy uwagę na to, czy nasze dziecko jest prawo-, czy leworęczne.
Najważniejsze, by nasza pociecha czuła, iż ma głos w sprawie aranżacji swojego pokoju. Pomóżmy dobrać kolorowe dodatki – firanki, gadżety (na przykład kubeczki na kredki i inne akcesoria), by dziecko nie przyszło „na gotowe”. Wspólna aranżacja to również sposób na wzmocnienie więzi.