Czy agent nieruchomości potrzebuje działalności gospodarczej...?
Jeśli marzy Ci się kariera agenta nieruchomości, ten wpis jest w sam raz dla Ciebie! Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pracy w tym biznesie i poznaj jego tajniki. Jak zacząć spełniać ludzkie marzenia o własnych czterech ścianach...?
Agent nieruchomości a działalność gospodarcza
Agent, czyli osoba, która pośredniczy w zawieraniu umowy kupna – sprzedaży to zawód niezwykle kuszący. Charakteryzuje się dużą swobodą pod względem trybu pracy, metod rozliczenia oraz wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Głównym zadaniem agenta nieruchomości jest pozyskać zainteresowanych klientów oraz zaproponować im względnie tanie mieszkania (Warszawa, Wrocław, Katowice – w zależności, na którym rynku działamy, ceny będą się od siebie różnić). Posiadanie własnej działalności gospodarczej poprzez zarejestrowanie firmy to najwygodniejszy i dający najwięcej swobody tryb, ponieważ sami jesteśmy sobie żaglem i sterem.
Agent i pośrednik sprzedaży nieruchomości, który prowadzi własną działalność gospodarczą, może także podpisać umowę pośrednią i nawiązać współpracę na przykład z firmą zajmującą się projektowaniem. Gdy klienci nie potrafią się zdecydować, czy zakupić stojący już budynek, czy przejrzeć tanie projekty domów, połączenie obu branż pozwoli nam jako agentom na znaczną uniwersalność. Z obu tytułów zarabialibyśmy wtedy na prowizji.
Agent nieruchomości a inne formy umowy
Choć inne formy umowy, na przykład współpraca na podstawie umowy zlecenia czy umowa o pracę podpisana z firmą zatrudniającą agentów również są dopuszczalne, nie należą do najpopularniejszych głównie dlatego, że mogą agentów ograniczać. Wiązanie się umowami to wywiązywanie się z narzuconych w niej warunków takich jak wyrobienie konkretnej normy sprzedażowej, dzielenie się prowizją lub ograniczony teren działania agenta. Jeśli, na przykład, pozyskalibyśmy klientów na apartamenty na wynajem Warszawa - Mokotów, ale według umowy podpisanej z pracodawcą moglibyśmy działać tylko na terenie konkretnych dzielnic, nasi klienci zostaliby oddelegowani do innego agenta. Profesjonalna kancelaria prawna Radom lub w innych miejscowościach z pewnością pomoże dobrać odpowiednią umowę oraz wskaże, na co warto zwrócić uwagę podczas podpisywania dokumentów.
Niektórzy zniechęcają się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej ze względów na konieczność wypełnienia wielu wniosków i formularzy, a także przez konieczność znania przepisów prowadzenia takiej działalności. Jednak na późniejszym etapie pracy, gdy już uporamy się z rejestracją firmy, sami będziemy dyktować sobie warunki pracy i zdecydujemy, który rynek będzie nam odpowiadał. Czy będą to mieszkania na sprzedaż – Bielsko Biała? A może jedynie te pod wynajem? Albo jedynie parcele publiczne i przestrzenie pracownicze...?
W przypadku prowadzenia własnej działalności mamy wolną rękę nie tylko odnośnie do trybu i czasu pracy czy sprzedażowej normy. Możemy także sami wykreować wizerunek własnej firmy i zadbać o swoich klientów. Będziemy mieć pewność, że zostaną obsłużeni najlepiej, jak potrafimy, więc to my, a nie firma, której zlecenia wykonujemy, będziemy spełniać ich marzenia.